PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8093}

Niebo nad Berlinem

Der Himmel über Berlin
7,9 13 443
oceny
7,9 10 1 13443
7,7 19
ocen krytyków
Niebo nad Berlinem
powrót do forum filmu Niebo nad Berlinem

witam ;)
zastanawiam się które miejsca w Berlinie zostały pokazane w filmie... jak nazywało się miejsce, gdzie cyrk Alekain rozbił swój namiot?? po których uliczkach niemieckiej stolicy wędrował Damiel, Marion, Peter Falk?? czy istnieje jeszcze to puste pole po którym spacerował Homer w towarzystwie Casiela - wiecie, to, na którym wspominał Hammana od czekolad?? w którym miejscu można odnaleźć miejsce po którym spacerowały nasze Anioły wracając pamięcią do zarania świata?? jak nazywał się most, przy którym mężczyzna na rozbitym motorze cofał się w głąb swojego umysłu?? gdzie kręcony był film z Peterem Falkiem?? czy można jeszcze trafić do miejsca, gdzie zziębnięta prostytutka czekała na potencjalnego klienta??
może ktoś zna odpowiedzi na któreś z powyższych pytań?? może o czymś zapomniałam?? to byłoby niezwykłe doświadczenie wybrać się do Berlina śladami wendersowskich Aniołów... szczególnie, jeśli się darzy ten film tak głębokim uczuciem, jak ja...

hyazinthe666

To puste pole po którym spacerował Homer - to właśnie BYŁ Plac Poczdamski, Potsdamer Platz. Uświadomiłem to sobie właściwie dopiero po obejrzeniu filmu. Byłem w szoku, bo słowa "Znajdę jeszcze Plac Poczdamski" brzmiały tak pewnie, że przekonał mnie, że go jeszcze znajdzie. Po 1990.
Jednak okazało się, że Plac wcale nie leżał po wschodniej stronie Belina, jak sądziłem, lecz po prostu po wojnie został przedzielony murem i zwyczajnie zapomniany... Obecnie jest na nowo zagospodarowywany, stoi przy nim m.in. słynne Sony Center. Z Muzeum Filmu.
Niestety, nie wiem nic o pozostałych. W Berlinie byłem tylko raz. Odnoszę jednak wrażenie, że większość zaniedbanych miejsc i budynków mogła się znacznie zmienić przez te dwadzieścia parę lat...

ocenił(a) film na 10
mitom

zdaję sobie z tego sprawę... ku.de, chciałabym móc zobaczyć na własne oczy Berlin przed rozwałką muru... nierealne marzenie, niestety...

hyazinthe666

Dowiedziałem się, gdzie mieścił się cyrk.
Było to na rogu Franz-Klüh-Straße i Friedrichstraße, zaraz przy Mehringsplatz, na którym to znajduje się kolumna z figurą Wiktorii.
Ze zdjęć nie umiem jednak wywnioskować, czy cokolwiek się tam zmieniło.

ocenił(a) film na 10
hyazinthe666

Jeśli dobrze pamiętam scenę z filmu, to prostytutka stoi w okolicach stacji U-Bahnu Gleisdreieck - na południe od Potsdamer Platz.

Pozostałe lokacje (most od motocyklisty, plan filmowy) też mnie nurtują. Będę się kiedyś musiał przyjrzeć dokładniej filmowi i spróbować odnaleźć.

Wędrówki śladami Wendersa są niesamowite (z muzyką Nicka Cave'a na uszach), a już scena z Homerem, jak się pomyśli o tym, że dzisiaj to znów jest tętniący życiem plac, w dodatku właśnie tam odbywa się cała celebra Berlinali i Wenders sobie chodzi po czerwonym dywanie, po prostu ściska serce :-)

Ciekawy klimat West-Berlina jest jeszcze w "Opętaniu" Żuławskiego.

@mitom
Na Mehringplatz stoi kolumna z figurą Germanii. WIktoria jest na kolumnie zwycięstwa (Siegessäule) na Grosser Stern.

dobiasz

Germanii. Uoj.
Dzięki za sprostowanie, w przeciwnym wypadku, kto wie, czy nie pojechałbym do Berlina i szukał Wiktorii nie tam gdzie trzeba, nieświadom swego błędu...
No ale lokalizacja cyrku na pewno się zgadza, źródło je wiarygodne.

W każdym razie, życzę powodzenia w poszukiwaniach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones